jahody

Když se pouštíte do dobrodružství výsadby sazenic jahodníku, je důležité si uvědomit jednoduchost tohoto procesu

Když se pouštíte do dobrodružství výsadby sazenic jahodníku, je důležité si uvědomit jednoduchost tohoto procesu. Je to jako objevování staré lásky - jenže v kontextu pěstování rostlin. Staré odrůdy přečtěte si více »

BOBULe

Bobule na zahradě

Bobule je obecný název pro dužnaté plody, které uvnitř obsahují semena. Takto se nazývají například plody rajčat nebo hroznů. Nejběžnější název pro je však borůvka. Jedná se o keř z čeledi vřesovcov přečtěte si více »

 

Bobule na zahradě

Bobule je obecný název pro dužnaté plody, které uvnitř obsahují semena. Takto se nazývají například plody rajčat nebo hroznů. Nejběžnější název pro https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Bobule/31 BOBULe je však borůvka. Jedná se o keř z čeledi vřesovcovitých. Vytrvalý borůvkový keř se přirozeně vyskytuje v Evropě i v Severní Americe a Asii. Nakonec může dorůst až do výšky 90 cm. To do značné míry závisí na tom, kde bobulový keř roste.

Bobuloviny na zahradě - co je třeba zohlednit při jejich výběru?

Především bychom si měli uvědomit, že každé ovoce obsahuje řadu vitaminů, minerálních látek a chemických sloučenin. Největším přínosem může být investice do sazenic borůvek, na jejichž plodech si členové naší rodiny pochutnávají nejvíce.

Jaké místo mám zvolit pro své bobulové keře?

Většina druhů keřů může mít vysokou toleranci ke kvalitě zvolené půdy, její vlhkosti nebo úrodnosti. Nicméně prakticky všechny bobule potřebují plné sluneční světlo, aby dozrály a vytvořily co nejvíce přírodního cukru.

Borůvkové keře - kdy je vysadit?

Borůvkové keře plodí mnohem rychleji než stromy, na které je třeba čekat několik let. Na začátku zahrady můžete vysadit bobulové keře a v následujícím roce sklízet první chutné plody.

Bobule - druhy

Kamčatské bobule

Kamčatské bobule jsou zajímavým druhem ovocného keře. Nejlépe roste na slunném a suchém stanovišti a velmi dobře snáší dočasný nedostatek vody. Mezi její požadavky patří:

na dobře osluněném místě,

velmi dobře snáší občasné sucho,

je velmi tolerantní ke kvalitě substrátu,

ideální pro tvorbu živých plotů.

Borůvky

Plody borůvkového keře jsou velmi atraktivní. Velké plody o velikosti přes 1 cm s tmavě modrou slupkou s lehkým voskovým povlakem jsou nejen velmi chutné. V chladničce nebo na jiném chladném místě je lze snadno skladovat několik dní. Když chodíme alespoň jednou za měsíc na příděl, můžeme se během sezóny zásobit borůvkami na celý týden.

Pro správný růst potřebují borůvky

na slunném a před větrem chráněném místě,

konstantní vlhkost půdy,

nízké pH 3,5-5,0.

Obchod s borůvkami - kde si můžete koupit borůvkové keře?

Bobulovité keře lze mimo jiné zakoupit stacionárně v různých zahradnictvích. Dalším, výhodnějším řešením je nákup přes internet, například na webových stránkách Moravských sadů. Ceny bobulí závisí na zvolené odrůdě nebo velikosti sazenice. Nakupování přes internet znamená především velký výběr a také možnost nechat si objednávku doručit přímo ke dveřím zákazníka.

Související články